Stanovujete si rozumné priority?
Stanovujete si rozumné priority?
Chceme toho stihnout stále víc a víc... A určitě to není jen naší touhou být úspěšní, ale spíše tím, kolik se toho na nás zase valí. Nový systém financování dětí - cizinců, testování PCR nebo antigeny, možná už teď zajišťujete zastupování za pedagoga, který nenastoupil. Ale stejně musíme všechno zvládnout, s větší či menší pomocí ostatních. Co to zkusit takto?
Zvolte si plánovací systém
Někdo má rád papír, někdo elektroniku. Obojí má své výhody, jen si jednu možnost vyberte. A kromě termínovaných věcí si zapisujte i úkoly - buď v den, kdy je musíte splnit, nebo pokud jsou náročnější, tak si je avizujte několik dní dopředu v závorce s termínem dokončení.
Rozlišujte podstatné
Úkoly si vzorně zaznamenáte, ale bude jich (Asi???) na každý den více. Připomeňme si matici řízení času a pomyslně si je dejte do tabulky (ne)důležité a (ne)naléhavé. Ideální je co nejdéle pracovat v kvadrantu nenaléhavé a důležité (Promysleli jste si vizi na letošní rok?), ale - přiznejme si - teď to bude zřejmě kvadrant naléhavé a důležité. Takže si jednotlivé úkoly rozlište barvami (mám velmi barevný diář) nebo nejrůznějšími znaky a postupně se do jednotlivých činností pusťte podle stanovených priorit.
Reflektujte a odměňujte se
Po splnění - třeba i části náročného úkolu - si dejte pauzu (pokud ji chcete mít "sofistikovanou", mrkněte na techniku pomodoro) a myslete chvíli na něco jiného. A pak opět do toho... Průběžně myslete na to, zda jste si to opravdu dobře naplánovali nebo zda by bylo lepší to třeba udělat jinak (časově, s pomocí kolegy...). A nezapomeňte se odměnit - třeba jen kávou s něčím zdravě dobrým.
Práce se stanovením priorit začíná volbou plánovacího systému, následně zápisem všech činností a jejich tříděním a nesmíme zapomenout ani na reflexi a odměnu. Určitě to zvládnete, držím palce!
Irena Trojanová